Zoom

מדריך הפעלה

הוספת הכלי לאתר הקורס

שימו לב! פעולה זו יש לבצע רק פעם אחת בכל קורס שלכם, ולא עבור כל מפגש בנפרד.
חובה ליצור את המפגשים דרך אתר הקורס שלכם, כפי שמוסבר בחלק הבא של המדריך, בשביל להינות מהיתרונות של הרשיון האוניברסיטאי

 1. לחצו על הפעלת עריכה
 2. לחצו על הוספת משאב או פעילות
 3. בתפריט הפעילויות בחרו ב-Zoom (New) ולחצו על הוספה
 4. בדף שייפתח תנו שם לפעילות ולחצו על שמירת שינויים

 

אם זו הפעם הראשונה שאתם מכניסים רכיב ZOOM לקורס עליכם לגשת כעת לכתובת הדוא"ל שלכם כדי להשלים את פתיחת החשבון ע"י אישור הדוא"ל שנשלח מהחברה (אם אתם לא מוצאים אותו בדקו את תקיית הספאם שלכם):

 

תתחדשו! יש לכם חשבון זום-אוניברסיטאי, אפשר להתחיל במפגשים!

 

יצירת מפגש

יצירת מפגש

הכנסו לפעילות שהוספתם באתר הקורס וחפשו את הכפתור הכחול Schedule a New Meeting (קביעת פגישה חדשה). בחלונית שתיפתח מלאו את הפרטים על אודות המפגש:

 1. Topic (נושא) – תנו שם למפגש הזום שלכם (שם זה יוצג למשתתפים)
 2. Description (תיאור) - הוסיפו תקציר (גם התקציר יוצג למשתתפים)
 3. When (מתי) - הזינו את התאריך והשעה של מפגש הזום שלכם
 4. Duration (משך הזמן) – הזינו כמה זמן יימשך המפגש
 5. Audio (שמע) - קבעו שהמשתתפים יכולים להצטרף למפגש רק מהמחשב (זה כולל גם אפליקציה בטלפון נייד)
 6. Meeting Options (אפשרויות מפגש) – מומלץ להשאיר את ברירת המחדל כפי שהיא
 7. Alternative Hosts (מורה מחליף) – אם נזין כתובת דוא"ל של משתמש כלשהו בשדה הזה הוא יוכל לנהל את המפגש במקומנו. משתמש זה יקבל דוא"ל המודיע לו שהוא הוגדר כמורה נוסף/חלופי, בצירוף קישור למפגש

לחצו על Save (שמור).

 

פגישת הזום שלכם נוצרה בהצלחה!

הצטרפות למפגש

ודאו שתוכנת ZOOM מותקנת על המחשב שלכם (אם לא הורידו והתקינו אותה עכשיו).

 

 1. לחצו על הכפתור Start ליד המפגש שיצרתם
 2. אשרו לדפדפן להפעיל את תוכנת ZOOM
 3. חלון המפגש יפתח והמחשב יציע לכם להצטרף לפגישה תוך שימוש ברכיבי השמע של המחשב - עשו זאת! (לחיצה על Join with Computer Audio)
 

 

 

זהו, אתם בפנים!

ניהול המפגש

הכירו את חלון המפגש:

 

 1. בכל שלב בשיחה ניתן ללחוץ על Mute כדי להשתיק את עצמכם ועל Stop Video כדי לעצור את שידור התמונה
 2. ברירת המחדל למפגשים שנוצרים דרך מוּדל היא הקלטה אוטומטית לענן. אם ההקלטה מופעלת תראו זוג לחצנים המאפשר עצירה או השהייה שלה. אם מסיבה כלשהי ההקלטה לא הופעלה, יש ללחוץ על כפתור ההקלטה Record, ולוודא שנבחרה האפשרות להקליט לענן ולא לקובץ במחשב
 3. חלון ניהול המשתתפים מאפשר השתקת סטודנטים / מתן רשות דיבור. כברירת מחדל, המיקרופון של כל המשתתפים פתוח, אך בכל שלב באפשרותכם לשנות את המצב הזה למשתתף מסויים או לכולם. כדי לעשות זאת לחצו Manage Participants בסרגל הכלים התחתון ואח"כ לחצו על Mute All בחלון שיפתח, או בחרו משתתף מהרשימה והשתיקו אותו בלבד
  במהלך המפגש, המשתתפים יכולים להצביע ולבקש את רשות דיבור על ידי לחיצה על Raise Hand, במקרה כזה יופיע לכם חיווי על ההצבעה בחלונית ניהול המשתתפים. תוכלו לבטל הצבעה ע"י לחיצה על Lower All Hands
 4. הצגת מסמכים, מצגות, או סרטונים מהמחשב שלכם מתבצעת ע"י לחיצה על Share Screen שבסרגל הכלים התחתון, ובחירה בחלון שייפתח ביישום ספציפי אותו שתרצו לשתף. אם תרצו לשתף סרטונים או קבצי קול סמנו את תיבת הסימון Share Computer Sound. בצורה זו תוכלו גם לשתף לוח לבן לכתיבה חופשית על גבי המסך. להפסקת השיתוף לחצו על Stop Share

העלאת הקלטות לקורס

כברירת מחדל (אם עקבתם אחרי ההוראות עד כאן) המפגש שלכם יוקלט כולו לענן של ZOOM, יעבור עיבוד, ומשם יועבר ישירות לאתר של Panopto. התהליך כולו עשוי לקחת 24 שעות, אך בד"כ מסתיים הרבה יותר מהר.

כדי לבדוק אם ההרצאה עלתה לאתר Panopto, ולהעביר אותה לתקיית הקורס שלכם, פעלו באופן הבא:

 1. היכנסו לאתר הקורס במוּדל שאליו שייכת ההרצאה
 2. גשו לבלוק של Panopto ולחצו על Course settings. כעת תועברו לאתר Panopto
 3. סגרו את חלון ההגדרות שיופיע ב-X מימין למעלה
 4. נווטו בעזרת התפריט משמאל לתיקיה My folder ובתוכה נווטו לתיקיה Meeting Recordings
 5. סמנו את ההקלטה (או ההקלטות) בתיבת הסימון למעלה משמאל, ולחצו על Move בשורת הלחצנים שמעל
 6. בתיבה הנפתחת למעלה בחרו בתקייה הנושאת את שם הקורס שאליו שייכות ההקלטות. מומלץ להתחיל להקליד את מספר הקורס (או שמו) בתיבת החיפוש למעלה לשליפה מהירה שלו.
 7. לחצו על Move
זהו. ההקלטות עברו לאתר הקורס שלכם, וזמינות לסטודנטים דרך בלוק Panopto שבאתר הקורס.

   

  כמה דברים שכדאי לדעת:

  כברירת מחדל הקבצים המועלים ל-Panopto אינם ניתנים להורדה, אלא לצפיה בלבד. אם אתם רוצים לוודא זאת תוכלו לחזור לשלב 3 לעיל, ובמקום לסגור את החלון לוודא שבשדה Download enabled נבחרה האפשרות No one:

  ניתן לערוך את ההקלטות לפני שמעבירים אותן לאתר הקורס בתוך אתר Panopto ע"י לחיצה על העפרון שמופיע מתחת לקובץ ההקלטה:

  צפייה בדו"ח ההשתתפות

  בסיומה של כל פגישה, ניתן לגשת לפעילות באתר הקורס במוּדל ולשלוף ממנה דו"ח הכולל את רשימת הנוכחים בפגישה, ואחוז הזמן שכל אחד מהם משתתף בה. כך זה נעשה:

   

  1. היכנסו לאתר הקורס שאליו שייכת ההרצאה
  2. גשו לפעילות ZOOM שיצרתם (אמורה להיות רק אחת כזו - ראו את ההערה המודגשת בתחילת המדריך)
  3. בחרו בלשונית Previous meetings
  4. מצאו את הפגישה הרצויה מתוך רשימת הפגישות, ולחצו על Reports

  תתקבל רשימת הנוכחים בפגישה, כולל זמני הכניסה והעזיבה, ומשך השהות הפגישה.

   

   

   

  שימוש בסקרים

  סקרים מאפשרים לנו להציג שאלות בחירה למשתתפים ולאסוף מהם את התשובות, ואז להציג את התפלגות הבחירות לכלל המשתתפים, בדיוק כמו שהדבר נעשה ע"י סקרים כיתתיים דוגמת ParticiPoll אשר מעודדים הוראה פעילה.

   

  את שאלות הסקר ניתן לכתוב ולהכין מראש (מומלץ!) או תוך כדי הפגישה (לא יוסבר במדריך הזה, אבל מוסבר כאן), אבל חשוב לדעת שהן שייכות לפגישה ספציפית, ולא ניתן להשתמש בסקר מסוים לפני שצרפנו אותו לפגישה. כל סקר יכול לכלול שאלה אחת או יותר שיופיעו במקבץ לסטודנטים. ניתן לצרף מספר סקרים לפגישה אחת.

  כפי שתוכלו לראות בהצצה חטופה בהמשך המדריך, יצירה ותפעול של סקר זהו תהליך המורכב ממספר שלבים, ולוקח קצת זמן ללמוד אותו. לכן, כדאי לדעת שבשביל שאלות פשוטות כמו כן/לא ישנה אפשרות לקבל משוב גרפי מהמשתתפים ללא כל שימוש בסקר. כדי להפעיל את האפשרות הזו עלינו לגשת להגדרות החשבון באתר של זום, לגלול מטה עד לאפשרות Nonverbal feedback, ולוודא שהיא מופעלת:

   

  הפעלת האפשרות הזו תרחיב את אפשרויות החיווי של המשתתפים בפגישה (מעבר להרמת יד) במספר איקונים נוספים, וכאשר הם ישתמשו בהם, מספר המגיבים בכל איקון יופיע לכם מעל כפתור האיקון לסכימה מהירה של התגובות:

   

  יצירת סקר

  ראשית נלמד איך מוסיפים סקר באמצעות תבנית מוכנה מראש לפגישה מסוימת:

  1. ניכנס לרשימת הפגישות שלנו ברכיב זום במוּדל, ונבחר בפגישה הרצויה
  2. נגלול לתחתית מסך פרטי הפגישה, ונבחר בהורדת תבנית CSV

  לחילופין, אתם יכולים פשוט להוריד את הקובץ מכאן.

   

  אם במקרה אתם לא רואים את האפשרות ליצור סקרים בתחתית מסך הפירוט על הפגישה, גשו להגדרות החשבון באתר של זום, גללו מטה עד לאפשרות Polling, ובידקו שהיא מופעלת:

   

  קובץ התבנית שהורדנו בנוי באופן הבא (נפתח בתוכנת Excel):

   

  1. העמודה הראשונה היא שם הסקר, השם שתבחרו יופיע לסטודנטים כשתפעילו את הסקר
  2. בעמודה השניה מפרטים את תוכן השאלות (בשונה ממוּדל, לשאלות אין "שם")
  3. בעמודה השלישית קובעים עבור כל שאלה אם ניתן לבחור תשובה אחת או יותר, בעמודה זו אפשר לרשום רק את המילים single או multiple.
  4. בעמודה הרביעית רושמים את כל אפשרויות הבחירה לכל שאלה

  שימו לב שבין כל רמה היררכית אנחנו עוברים עמודה וכמו כן יורדים שורה - תוכן השאלה הראשונה בסקר נכתב שורה מתחת לשם הסקר, והאפשרויות לבחירה נרשמות שורה מתחת לשאלה עצמה. כמו כן חשוב לשמור על שורה ריקה כרווח בין שאלה לשאלה באותו הסקר. ניתן לרשום בעברית היכן שרוצים, למעט בכותרות העמודות (שבהן אסור לגעת בכלל) ובעמודה השלישית הקובעת את סוג השאלה.

  אחרי שכתבנו את כל השאלות בקובץ נשמור אותו, ונשים לב שאנחנו לא משנים את הפורמט שלו מ-CSV ל-xlsx. שמירה פשוטה של הקובץ (ctrl+S) לא אמורה לשנות את הפורמט שלו. ניכנס לפגישה שבה אנחנו מעוניינים לצרף את הסקרים, נגלול לתחתית הדף (בדיוק היכן שהורדנו את התבנית) ונלחץ על הכפתור Import CSV. יפתח לנו חלון המבקש שנבחר את הקובץ ליבוא מהמחשב, ואחרי שנבחר ונאשר, נמתין כמה רגעים ונוכל לראות את פירוט הסקרים והשאלות מופיע באתר:

   

  הפעלת סקר

  כעת, משיש לכם סקר(ים) מוכנים ומצורפים לפגישה, אתם יכולים להתחיל את המפגש ולהפעיל בו את הסקרים. הנה תאור תמציתי של אופן הפעלת סקר במפגש:

   

  1. כדי להפעיל את הסקר לוחצים על הכפתור Polls בחלון הפגישה של Zoom, ובוחרים מתוך הרשימה את הסקר הרצוי (אם יש יותר מאחד)
  2. לוחצים על הכפתור Launch poll, והסקר, על כל השאלות בו, נשלח לכל הסטודנטים. בשלב זה המרצה רואה על המסך את הצטברות התשובות, וכן כמה זמן עבר מתחילת הסקר.
  3. בבוא העת, לוחצים על End poll, ולא ניתן יותר להשיב על הסקר. כעת יוצגו התוצאות על המסך של המרצה, והוא יוכל לבחור בין שיתוף של התוצאות עם הסטודנטים (Share results) לבין שליחה מחדש של אותו הסקר (Re-launch polling), או סגירה של החלון הסקר. את השיתוף ניתן להפסיק בכל עת ע"י לחיצה על הכפתור (Stop sharing).

   

  חשוב לדעת! במשך כל הסקר, וגם לאחריו התשובות מתקבלות באופן אנונימי לחלוטין. לא ניתן במהלך השיעור לדעת מי ענה על הסקר או מה הוא ענה, רק את מספר המשיבים הכולל, ומספר הבוחרים בכל אפשרות. נתונים על זהות המשיבים ובחירתם ניתן לקבל רק זמן מה אחרי המפגש בדו"ח שמופק על הסקר.

  חשוב לדעת! אם מחליטים לשלוח סקר מחדש (Re-launch polling), כל הנתונים הנוגעים להפעלה הראשונה של הסקר נמחקים ומוחלפים בנתוני הסקר החדש, גם בדוחות שניתן להפיק אחרי הפגישה. אם חשוב לכם לשמור את התוצאות של שני סקרים זהים עוקבים, כדאי לייצר אותם כסקרים נפרדים עם שאלות זהות.

  הנה סרטון קצר המדגים את אופן ההפעלה של הסקר מנקודת מבטו של המרצה:

   

  כיוון שהפעלת סקרים היא תהליך שדורש קצת מיומנות במעבר ובשליטה בחלונות של Zoom ובחלונות אחרים שפתוחים במחשב, כדאי מאד שלא לשתף מסך באופן מלא (בשביל להציג מצגת למשל) אלא לעשות זאת באופן ממוקד לחלון מסוים. כפי שמוסבר בלשונית שיתוף מצגת.

  לפעמים לוקח מעט זמן לסקר להגיע לכל המשתתפים, וכן לתשובות שנבחרו להגיע אליכם. כדאי לברר אם כל המשתתפים קיבלו את השאלות ובחרו תשובה (אם הם רוצים) לפני שסוגרים את הסקר, כיוון שלא ניתן לפתוח אותו מחדש בלי למחוק את התוצאות.

   

  סרטון הסבר על שימוש בסקרים ב zoom

  הדרכות בנושא Zoom + Panopto והתנהלות בשיעור מקוון