כתיבת בחינות ב- moodle

ראה גם: כל הסדנאות
Date: 
סמסטר, שלישי

דמיינו עולם שבו ניתן לשלב תמונות צבעוניות וסרטונים בכל שאלה בבחינה, דמיינו עולם שבו לא צריך להתאמץ לפענח כתב-יד בלתי קריא של סטודנט, דמיינו עולם שבו לא צריך לא לסחוב את מחברות הבחינה הביתה ואפילו לא לסרוק אותן, דמיינו עולם שבו חישוב הציונים נעשה באופן אוטומטי, דמיינו עולם שבו אתם מקבלים סטטיסטיקות על כל שאלה במבחן: כמה טעו בה וכמה הצליחו. אם הצלחתם לדמיין עולם כזה אז כנראה חשבתם על בחינות ממוחשבות ב- moodle.

אמנם השמועה על היתרונות הרבים של בחינות אלו כבר עשתה לה כנפיים אך למרות זאת מורים רבים חוששים ליישם את האפשרות הזו מסיבות שונות. סדנה זו, כמתחייב משמה, תוקדש להכרות עם מגוון האפשרויות הקיימות בפעילות "בוחן (QUIZ) "שבסביבת moodle.

 מרבית הסדנה תוקדש להצגה ולימוד של סוגי השאלות המוצעים בכלי זה והדרכים בהן יש להפעיל אותם באופן נכון ויעיל. נכיר את שאלות ההשלמה, הגרירה, וההתאמה ונלמד כיצד ניתן להשתמש בשאלות cloze  כדי לייצר שאלות מתוחכמות ומורכבות יותר .נדבר על ערבוב שאלות ועל ערבוב מסיחים, על איך לאפשר שאלות בחירה או שאלות בונוס, וכיצד ליצור טפסי מבחן שונים בהם לכל סטודנט מוצגות שאלות שונות. נלמד כיצד לייבא שאלות מקובץ word ונתייחס גם לשימושים נוספים שניתן לעשות בכלי הזה ושאינם מבדקי ידע לשם ציון, כגון: יצירת לומדות ללימוד עצמי ויצירת מבחני חזרה עם הכוונה, רמזים או משוב מיידי.

נשמע על האפשרות להשתמש ב'דפדפן מאובטח' שחוסם את הגישה של הנבחנים לרשת האינטרנט ולקבצים שעל המחשב כל זמן הבחינה. בנוסף, ניזכר בקצרה במקומו של המבחן במערך כלי ההערכה והמדידה ובמספר עקרונות ודגשים בכתיבת מבחן ובבדיקתו

בסוף הסדנה תדעו לייצר מבחן באתר הקורס שלכם, ולהוסיף לו שאלות מכל הסוגים. תדעו להגדיר בדיקה אוטומטית של שאלות הניתנות לבדיקה כזו, וכן תדעו לבנות בוחן שיתפקד כ'לומדה' עם משובים מיידים על כל תשובה. תדעו כיצד לנהל את מערך הציונים: איך לפסול שאלות ש'רמת האבחנה' שלהם נמוכה ואיך לבצע 'פקטור'. ותדעו להשתמש בכלי הזה כ'הערכה מעצבת' ולא רק כ'הערכה מסכמת'.

 

"כל אימת שאני יושב על כיסא הבוחן אני בעצם יושב גם על כיסא הנבחן

(מיכה נאפו, טסטר)

להרשמה>

מנחה: מר יוחאי עופרן

moodle